Уменията за работа с информация са тясно свързани с уменията за управление на времето и организационните умения изобщо. За да разберете как, вижте статията за организиране в работата.
Отвреме-навреме в разговорите ми с по-възрастни от мен става дума за свободния достъп до информация, на който се радваме в момента. “Навремето нямаше интернет”, “Телевизията беше само с два канала”, “Имаше едно радио и толкоз” … Несъмнено нещата доста са се променили – информацията е навсякъде.
Ние не си даваме сметка колко много, прекалено много информация има около нас. Ако знаете как да я използвате, тя може да бъде един полезен ресурс за вас. Ако не знаете, тя се превръща в спам и вместо да ви помага, ви пречи.
КАК ИНФОРМАЦИЯТА МОЖЕ ДА Е ВРЕДНА
Сигурно сте чували поговорката, че дозата прави отровата. Както всяко друго нещо, информацията е полезна до определена степен. Ако прекалите с нея, ще получите обратен ефект и по-скоро ще си навредите. Това се получава, защото информацията изисква време и концентрация за “смилане”, а вашите запаси и от двете са ограничени. Затова е по-добре да ги използвате за възприемане на информация, която наистина ви интересува и ще ви бъде полезна, а не да ги пилеете като се поддавате на информационния разстрел на медиите. Накратко:
1) приемането на информация натоварва. Дори когато четете нещо интересно за вас (напр. книга или списание), се натоварвате, а какво остава за информацията, с която ви заливат насила. Ако четете книга, след максимум час-два съзнанието ви ще има нужда от почивка – тогава оставяте книгата и за малко се “изключвате” от нея. През целия ден ви обстрелват с информационни послания – радио, телевизия, интернет, печат, а също и хората около вас. Съзнанието ви е непрекъснато под напрежение и това ви изтощава.
2) скачането от тема на тема натоварва . Мозъкът има нужда от определено време за настройка, когато става дума за определен тип работа или за възприемане на тема – затова казват “да се потопим в темата”. А когато погледът ви шари от реклама на новина и от новина на реклама, се случва точно обратното: съзнанието ви постоянно превключва и не може да набере “инерция”, което пък стопява запасите ви от концентрация. Опитайте например да прочетете тази статия, като първо четете само текста в зеленото, а после само обикновения текст. Има разлика, нали?
3) горните две пречат на концентрацията и губите време. От непрекъснатия прием на информация и постоянното превключване от тема на тема в крайна сметка се разсейвате и изморявате. Когато сте в подобно състояние ви е нужно в пъти повече време да обработите информацията, която ви е наистина нужна. Неслучайно часовете в училище са разделени с междучасия за почивка и са разделени по предмети. Представете си ако учениците нямаха междучасия и ако в стаята постоянно влизат и излизат учители по математика/литература/музика/физическо/биология/шев и кройка/съпромат/танци на народите/латински. Точно на това е подложено съзнанието ви всеки ден. Не изглежда ефективно, а?
КАК ДА СПРЕМ ИНФОРМАЦИОННОТО ПРЕТОВАРВАНЕ
1) ограничете приема на информация. Аз го наричам “информационен бушон” и за мен то е най-важното условие. Просто не приемам информация, която не ме интересува, защото това изсмуква прекалено много време. Имало някаква “скандална” новина – не ме интересува. Имало промени в Закона за Водораслите – не ме интересува. Имало разпродажба на авточасти – не ме интересува. Понякога ме критикуват, че така ще изпусна нещо наистина важно… но това досега не се е случвало. Тук важи правилото, че ако нещо се повтаря често, сигурно е важно и обратното – ако е важно, се повтаря често. Затова спокойно можете да ограничите приема на информация до това, което наистина ви интересува – а не това, с което ви заливат насила.
2) приемете, че не може да знаете всичко… и не е необходимо. Често се стараем да сме отворени към нова информация от старание да знаем всичко, да не изпуснем нещо важно. Но колкото и да ви се иска, не сте в състояние да следите новостите във всяка една сфера. Не е по силите на никой човек да е информиран абсолютно изчерпателно дори в областта, в която е специалист. Приемете, че това просто не е възможно, и не се стремете към абсолютна информираност.
3) отсявайте важното от несъщественото. Вече казахме, че не можете да знаете всичко и че мозъкът ви има ограничен ресурс от концентрация. Затова по-добре го използвайте за важните неща. Мисля, че “новината” за новите цветове в абв и интервюто с Ники Кънчев следва да останат на заден план. И един съвет за бързо ориентиране в обемна информация: Когато аз изследвам дадена тема (нова за мен), се ориентирам кое е важно по това кое колко пъти се повтаря в различните източници. Този метод досега не ме е подвел.
4) помнете основната цел. Защо четете тази тема в момента? Това ли търсехте в интернет – тема за организационни умения и управление на времето, или случайно попаднахте тук? В интернет е много лесно да се разсеете и от клик на клик да се отклоните от основната цел. Концентрацията и целенасоченото търсене не се случват от само себе си, трябва съзнателно да си напомняте коя е основната ви цел.
5) ползвайте една медия – а не няколко наведнъж. Спрете радиото, ако четете вестник. Оставете файла да се сваля, ако гледате репортаж по телевизията – не е нужно през 2 секунди да проверявате на колко процента е.
6) ползвайте един основен източник. Нямам предвид сляпо да се доверите на един източник на информация, но пък и не е възможно винаги да сте запознати с всички гледни точки. Например, ако се интересувате от градинарство и има 20 такива сайта, не изисквайте от себе си да следите всичките. Изберете си два или три, които според вас са най-добри, и следете тях.
PS: Вижте и как бърнаут синдрома се отразява на вашите финанси
от твоята информация не искам да се лиша:)
И аз не искам да се лиша от твоите коментари :) Много благодаря!
Моля те махни отвратителният Comic Sans шрифт.
Страшно се радвам, че го прочетох това; обяснявам го от месеци на домашните и не проумяват защо изключвам телевизора/радиото веднага щом чуя намек за непотребна/безумна/безсмислена псевдо/ерзац новина.
Не съм бил сам, ей :D Наздраве!
Браво на теб! Да основем един анти-ТВ клуб, а ;)
Браво! Нямам думи, страшно си права за “информационния бушон”! Може да се нарече и “главeн” бушон, генериращ останалите. Изгори ли той – лошо се пише… :)
Хехе, така си е!
Помислете,че дори и малките дечица са подложени на този тормоз, ако тв е включен почти денонощно…Какво да кажем за подрастващите,които не разбират зарибяването от компа и рекламите…
Много вярно! Ако нещо не те води към целта – значи те “отвява” от нея.
С две думи – натисни му DEL… :))))))))))))
Обаче… – съгласна съм и с Христо: този шрифт е тормоз за очите и мозъка, когато не е заради ефект в някоя кратка брошура. Иначе си е готин…
Благодаря, все пак, за подсещането за тези важни детайли в отсяването на инфото…
Успех!!!
Вече почвам да се замислям за шрифта… Но мога да редактирам само този в конкретните публикации. Менютата и коментарите просто не знам как се оправят.
Рая, страхотен ти е блога! Никога до сега не си ме разочаровала :)
И ми е забавно и полезно и изпитвам удоволствие, четейки думите ти така приятно навързани в информационни изречения
Благодаря, Ина :)
Всички БГ постове можеш да прочетеш на https://kadebg.com/archive_bg
Прекрасна статия ,поздравления !